Túlavé auto, kinokabína a bufet na kolesách

Na začiatku bol nápad a veľký sen. Túlavé kino, túlavé auto s kinokabínou. Už od prvej chvíle som vedel, že výsledok musí byť nezvyčajný, netypický a… útulný? Áno, to je to správne. Každý, kto ho uvidí si ho zamiluje, tak ako ja. 🙂
A tak začalo hĺbavé pátranie na Google. Hľadal som auto, v ktorom bude kinokabína, odkiaľ sa bude premietať.
Prvým nápadom bola uzavretá dodávka – hlavne aj kvôli cene, aby sme mali niečo, čo si môžeme dovoliť a zároveň, aby dodávka nebola obrovská, keď sa s ňou bude jazdiť a, samozrejme, aby mal na dodávku každý vodičák. No ale konzultáciách s kinotechnikmi som prišiel k tomu, že to, čo potrebujem do dodávky jednoducho nenatlačím, takže vzišlo k nápadu nadstavby.

Nevadí, ideme ďalej, nestrácame nádej.

Túlavé hľadanie

Súčasne však bolo treba vymyslieť, na čo tú nadstavbu nadstavime. 🙂 Hľadal som nejaké auto so šasi alebo korbou. Jasná voľba bola VW T4, čo je komfortné auto s dobrou tradíciou, ale auto bolo málo chutné a bolo až príliš moderné. Tak som siahol po modeli T3 a vtedy som zistil, že existuje super verzia s valníkom. Hneď som si to auto a jeho design zamiloval. Kruhové svetlá, kabína natlačená dopredu, proste klasika.

Medzitým som začal riešiť bufet. Od začiatku som vedel, že bufet musí byť mimo kinokabíny. Opäť prišiel na rad Google, “predajný stánok” a prehľadávanie medzi tisícami obrázkov. Ani nie po 15 minútach sa zobrazil tento obrázok:
Bola to láska na prvý pohľad! Páčilo sa mi prevedenie, štýl, jemný retro dizajn. Dodávateľ z Číny, takže aj super cena. Ako inak, už som bol nažhavený a v hlave sa mi projekt začal formovať.
Po dopytovaní na dodávateľa som ale zistil, že toto riešienie je pre mňa nedostupné. Na konci dňa cena výrobku z Číny s dopravou prevyšovala tunajšieho výrobcu.


Nevadí, ideme ďalej, nestrácame nádej.


Z Číny na Slovensko – túlavo, ale predsa

Zadanie Túlavého kina s týmito a ďalšími obrázkami som poslal môjmu kamarátovi, veľmi šikovnému, ktorý vie robiť 3D vizualizácie. A čo z toho po pár konzultáciách vykúzlil? Toto! Paráda!

Všetko, čo sme nakreslili a aj veľa vecí, ktoré nakoniec neboli použité, nájdete v galérii fotiek.


Áno, takto presne som si to predstavoval. Dokonca tu je kompletná vizualizácia s rôznymi pohľadmi. No povedzte, nie je to nádhera?


Keď uz som mal úplne jasnú predstavu, už som vedel, že je to reálne a už je to skoro na dosah. Viem, znie to šialene, ale keď som mal tento vizuál, už som si na to vedel takpovediac siahnuť. Mám veľkú predstavivosť, takže som vedel, že sa to podarí. Treba hlavne nájsť tých správnych ľudí.


A 25.6.2020 sme sa dohodli, že pôjdem pre kinokabínu, WOW!


Keďže sa s Rasťom zo servisu dovozy.sk poznáme nejaký ten piatok, nemal inú možnosť, len mi pomôcť s repasáciou a opravou Volkswagenu. A keď som si vymyslel tú kinokabínu a ten útulný tvar, tak som ukázal tú čínsku krabicu a on hovorí: “Neblázni, poznám chlapíka, ktorý má dielňu a on ti tu kabínu vyrobí tu na Slovensku”. A tak mi predstavil Lukáša z Modry.


Zašiel som za ním a pri debate, čo vlastne potrebujem, Lukáš nakreslil toto:

Je to tam, začali sme.
Po pár mesiacoch, kedže COVID-19 šalel jedna radosť, sa všetko zastavilo, ale môj plán išiel ďalej. Keď boli prvé uvoľnenia a ukazovalo sa, že vonkajšie kiná nakoniec budú, prišlapol som plyn.
Celá galéria výroby kinokabíny je dostupná tu: bit.ly/kinokabina_galeria
A 25.6.2020 sme sa dohodli, že pôjdem pre kinokabínu, WOW!

Na výlet do Modry

Zobral som vozík, ktorý som kúpil ako základ na bufet a vydal som sa na výlet do Modry. Ak si pozriete fotky, vyzerá to super, ale ak na to položíte ruku, tak…. A to ešte dostane farbu a iné fičúry.
A hneď 26.6.2020 som išiel do Nových Zámkov, kde je firma AudioMaster, ktorí sú profíci na kinotechniku. Tam som chcel hlavne vedieť, ako do tej kabíny dám kinotechniku, čiže projektor a všetky súvisiace zariadenia, zvuk a podobne.
To by ste neverili, koľko je to komponentov, uff! Moj človek Michal mal u nich na zemi rozloženú moju premietačku a ukazoval, čo a ako funguje.

A ako sa to celé začalo?

Ak mám byť úprimný, tak táto myšlienka ma tlačila už dávno, cca od roku 2012. Ale reálne kontúry to nabralo, až ked som sa rozhodol, že si zaregistrujem doménu tulavekino.sk, a to bolo presne 18.7.2015. Bola to sobota, i keď neviem, čo presne tomu predchádzalo, tu je pohľad na môj kalendár:

Tesne predtým som bol na dovolenke, potom na cestách za mojimi zákazníkmi a odrazu sobota a doména zaregistrovaná. Odvtedy som si začal v hlave kreovať Túlavé kino.

Kino premietania v Zálesí

Ale čas rýchlo bežal a moje sny som neprevteloval do reality. Na druhej strane som začal robiť aktívne kino v dedinke, kde bývam, v Zálesí. Tu som mal skvelú možnosť si vyskúšať robiť lokálne premietania pre dedinku, vyskúšať si marketing, online predaj, vonkajšie premietanie, vytvorenie plátna, hladiska so stoličkami a množstvo ďalších iných situacíi, kde ľudia pomohli, moji susedia mi chodili pomáhať, za čo som im nesmierne vďačný doteraz.

Od pukancov po predaj vstupeniek

Dokonca som si kúpil aj pukancovač. Taký starý, ale dôležité je, že išiel. A už, keď sa pokazil, kúpil som lepší! Nachos, predaj bufetu, všetko možné. Predaj vstupeniek, overovanie, príprava jedla, nákup nápojov a ich predaj. Boli to pre mňa veľmi cenné skúsenosti a akonáhle som videl, že to ide, proste mi to ide jedna radosť a ešte ma to k tomu aj baví, bolo to jasné.

Sen, auto, kinokabína, skúsenosti, projektor – Túlavé kino je na svete

Až jedného dňa, neviem presný den, ale cca v auguste 2019 mi môj otec, ktorý prevádzkuje malú sieť multikín stercentury.sk, hovorí: “Maroš, vyraďujem jednu premietačku DCP, neviem, či ešte bude fungovať, ale ja ju už nemôžem používať, lebo je po životnosti, tak ak ju vieš využiť, je tvoja”. Okamžite, ako tie slová vyslovil, sa mi v hlave rozsvietilo s neonovým nápisom “Túlavé kino”. Prišlo to ako blesk z neba, ako jasná správa a nikdy inak. Moje myšlienky: Mať Túlavé kino s DCP projektorom? To je fantázia! Projektor, ktorého, ak je nový, je cena približne 50 tisíc EUR? Tak toto je signál. 🙂
Ďalšie príbehy o Túlavom kine prinesieme v ďalšom blog poste. Sledujte nás!

#tulavekino #tulaveauto #kinokabina