Ako vzniklo Túlavé kino?

Túlavé auto, kinokabína a bufet na kolesách

Na začiatku bol nápad a veľký sen. Túlavé kino, túlavé auto s kinokabínou.

Už od prvej chvíle som vedel, že výsledok musí byť nezvyčajný, netypický a… útulný? Áno, to je to správne slovo. Každý, kto ho uvidí, si ho zamiluje, tak, ako ja.
A tak začalo naše túlavé pátranie.

Hľadal som auto, v ktorom bude kinokabína, odkiaľ sa bude premietať. Prvým nápadom bola uzavretá dodávka. Hlavne kvôli cene, aby sme mali niečo, čo si môžeme dovoliť a zároveň, aby dodávka nebola príliš veľká. Na konzultáciách s kinotechnikmi som však prišiel na to, že to, čo potrebujem, do dodávky jednoducho nenatlačím. A tak mi napadla nadstavba.

Túlavé hľadanie

Súčasne bolo treba vymyslieť, na čo tú nadstavbu nadstavíme.

Hľadal som nejaké auto so šasi alebo korbou. Jasná voľba bola VW T4. Je to komfortné auto s dobrou tradíciou, ale bolo málo ,,chutné“ a až príliš moderné. Siahol som teda po modeli T3 a vtedy som zistil, že existuje super verzia s valníkom. Hneď som si to auto a jeho design zamiloval. Kruhové svetlá, kabína natlačená dopredu – jednoducho klasika.

Medzitým som začal riešiť bufet. Od začiatku som vedel, že ten musí byť mimo kinokabíny. Opäť prišiel na rad ujko Google a prehľadávanie medzi tisícami obrázkov.

Nakoniec som našiel, čo som hľadal. A poviem vám, bola to láska na prvý pohľad! Zamiloval som si prevedenie, štýl, jemný retro dizajn. Dodávateľ bol z Číny, takže aj cena bola super. Ako inak, už som bol ,,nažhavený“ a v hlave sa mi začal formovať projekt.

Z Číny na Slovensko – túlavo, ale predsa

Zadanie Túlavého kina so všetkými obrázkami som poslal svojmu šikovnému kamarátovi, ktorý vie robiť 3D vizualizácie. A čo z toho po pár konzultáciách vykúzlil? Toto! Paráda!

 

Áno, takto presne som si to predstavoval.

Keď som už mal úplne jasnú predstavu, vedel som, že je to reálne a už je to skoro na dosah. Viem, znie to šialene, no keď som mal k dispozícii tento vizuál, vedel som, že sa to podarí. Bolo potrebné hlavne nájsť tých správnych ľudí.

S Rasťom zo servisu dovozy.sk sa poznáme nejaký ten piatok, čiže nemal inú možnosť, len mi pomôcť s repasáciou a opravou Volkswagenu. A keď som si už vymyslel tú kinokabínu a jej parádny tvar, ukázal som mu to a on mi hovorí: ,,Neblázni, poznám chlapíka, ktorý má dielňu a on ti tu kabínu vyrobí tu, na Slovensku”. A tak mi predstavil Lukáša z Modry.

Zašiel som teda za ním a pri debate o tom, čo vlastne potrebujem, Lukáš nakreslil toto:

Je to tam, začali sme.

Po pár mesiacoch, keď už COVID-19 šalel jedna radosť, sa všetko zastavilo. Môj plán ale pokračoval. Keď prišli prvé uvoľnenia a ukazovalo sa, že vonkajšie kiná nakoniec budú, prišliapol som na plyn.
Celá galéria výroby kinokabíny je dostupná tu: bit.ly/kinokabina_galeria

A 25. 6. 2020 sme sa dohodli, že pôjdem po kinokabínu, WOW!

Na výlet do Modry

Zobral som vozík, ktorý som kúpil ako základ pre bufet a vydal som sa na výlet do Modry. Keď si pozriete fotky, vyzerá to super, ale ak na to položíte ruku, tak…. A to ešte dostane farbu a iné fičúry.
A hneď 26. 6. 2020 som išiel do Nových Zámkov, kde je firma AudioMaster s profíkmi na kinotechniku. Tam som chcel hlavne vedieť, ako do tej kabíny dám kinotechniku, a teda projektor a všetky súvisiace zariadenia, zvuk a podobne.

To by ste neverili, koľko je to komponentov, uff! Môj človek Michal mal u nich na zemi rozloženú moju premietačku a ukazoval, čo a ako funguje.

A ako sa to celé začalo?

Ak mám byť úprimný, táto myšlienka ma prenasledovala už dávno, cca od roku 2012. Ale reálne kontúry to nabralo, až keď som sa rozhodol, že si zaregistrujem doménu tulavekino.sk. Bolo to presne v sobotu 18. 7. 2015.

Tesne predtým som bol na dovolenke, potom na cestách za svojimi zákazníkmi. A odrazu je sobota, doména zaregistrovaná a mne sa v hlave začalo kreovať Túlavé kino.

Kino premietania v Zálesí

No čas rýchlo bežal a svoje sny som nezhmotňoval do reality. Na druhej strane som začal robiť aktívne kino v dedinke, kde bývam – v Zálesí. Tu som mal skvelú možnosť vyskúšať robiť lokálne premietania pre dedinku, skúsiť si marketing, online predaj, vonkajšie premietanie, vytvorenie plátna, hľadiska so stoličkami a zažiť množstvo ďalších situácií. Pomáhalo mi veľa ľudí, vrátane mojich susedov, za čo som im doteraz nesmierne vďačný.

Od pukancov po predaj vstupeniek

Dokonca som si kúpil aj pukancovač. Taký starý, dôležité však je, že fungoval. A keď sa pokazil, kúpil som si lepší! Nachos, predaj bufetu, všetko možné. Predaj vstupeniek, overovanie, príprava jedla, nákup nápojov a ich predaj. Boli to pre mňa veľmi cenné skúsenosti a akonáhle som videl, že sa to dá a že mi to ide jedna radosť a navyše ma to aj baví, bolo to jasné.

Túlavé kino je na svete

Až jedného dňa, niekedy v auguste 2019, mi môj otec, ktorý prevádzkuje malú sieť multikín stercentury.sk, hovorí: “Maroš, vyraďujem jednu premietačku DCP. Neviem, či ešte bude fungovať, ale ja ju už nemôžem používať, lebo je po životnosti. Ak ju vieš využiť, je tvoja”.

Keď vyslovil tieto slová, v hlave sa mi rozsvietil neónový nápis “Túlavé kino”.

Prišlo to ako blesk z neba, ako jasná správa, nič iné. Moje myšlienky boli nasledovné: Mať Túlavé kino s DCP projektorom? To je fantázia! Projektor, ktorého, ak je nový, je cena približne 50 tisíc EUR? Tak toto je signál.

#tulavekino #tulaveauto #kinokabina

Ďalšie túlavé blogy